AKCIJA
Sindikat protiv Radničkog
U četvrtak, 18. travnja 2019. godine, održat će se prvo ročište u sudskom procesu koji je pokrenuo Sindikat zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji i vodoprivredi Hrvatske (PPDIV) protiv Radničkog portala zbog objave članka Izrabljivanje radnika Koke u kojem govore o nepovoljnom položaju radnika u tom poduzeću.

Putem svojih tužbi PPDIV potražuje od Radničkog sveukupno 44.000,00kn odštete. Ukoliko sud dodijeli takvu odštetu, što nije nemoguć scenarij s obzirom na recentnu sudsku praksu, Radnički će se naći u financijskoj situaciji iz koje će teško nastaviti svoj daljnji rad. Radnički portal je pokrenut od skupine aktivista koji su svojim predanim i volonterskim radom te fokusom na teme radnih i industrijskih odnosa nastojali skrenuti pozornost naše javnosti na teme koje su potpuno zaboravljene. Ukoliko se pak u javnosti i priča o radnim i industrijskim odnosima onda se kao relevantne sugovornike poziva isključivo stručnjake: različite tržišne gurue, bankare te analitičare i političare duboko ogrezle u neoliberalnu ekonomsku doktrinu. U tako strukturiranom javnom polju radnička perspektiva u pravilu uvijek izostaje, a društveno skupi interesi kapitala se predstavljaju kao nešto zdravorazumsko i gotovo prirodno. Radnički portal zato predstavlja dašak svježeg zraka u našem javnom prostoru tako što svojim pisanjem nastoji zastupati radničku perspektivu i interese radničke klase koji su gotovo u potpunosti potisnuti iz javnog prostora.
U tom smislu odluka sindikata PPDIV-a da tuži Radnički je teško shvatljiva te se čini kao odluka koja je u dugoročnom smislu usmjerena protiv njih samih, njihove sposobnosti da adekvatno zastupaju interese svog članstva (ukoliko dobronamjerno pretpostavimo da im je to i cilj) te interesa radnika općenito. Jer živimo u zemlji u kojoj je materijalni položaj radnika svakom reformom dodatno degradiran, a njihova organizacijska i politička moć gotovo u potpunosti skršena. Radnički portal za nas predstavlja jedno od nastojanja da se o radnim i industrijskim odnosima govori javno i to iz radničke perspektive. Perspektive koja je sustavno gušena kao što su gušene i radničke organizacije na kojima se temeljila sposobnost radnika da brane svoje interese, a time i interese daleko najvećeg dijela našeg društva. Napori da se poboljša politička i materijalna pozicija radništva, a time i velike većine naših sugrađanki i sugrađana, moraju jednim dijelom uključivati i vraćanje pitanja rada i radnih odnosa u fokus javnosti kao što oni moraju uključivati i ponovu afirmaciju radničkog kolektivnog subjekta. Stava smo da Radnički portal svojim cjelokupnim radom upravo tome i pridonosi.
Mreža antifašistkinja Zagreba stoji solidarno s drugaricama i drugovima s Radničkog portala.
Zagreb, 18. travnja 2019. godine.