AKCIJA
Proboj iz logora Kerestinec
Na današnji dan, prije točno 80 godina, u noći s 13. na 14. srpnja 1941. godine, 92 komunista i antifašista zatočenih u logoru Kerestinec nadomak Zagreba, razoružalo je ustaške stražare te pobjeglo iz logora.

Većina komunista zatočenih u Kerestincu bili su zatvorenici i u vrijeme Kraljevine Jugoslavije, odnosno Banovine Hrvatske, a za i nakon Travanjskog rata umjesto da su pušteni na slobodu vlast ih je predala novom ustaškom režimu i tako ih efektivno osudila na smrt.
Iako je prva dva mjeseca svog postojanja ustaški režim nastojao donekle ostaviti dojam pomirljivosti prema antifašistima, tijekom lipnja otpočela je sustavna i brutalna represija prema svima koji su predstavljali ikakav otpor fašizmu. Tako je primjerice 8. srpnja, kao odmazda za likvidaciju zloglasnog ustaškog policijskog agenta Ljudevita Tiljka iz Kerestinca izvedeno i ubijeno desetero komunista i antifašista.
Shvativši da zatočeništvo u Kerestincu znači sigurnu smrt, zagrebačka organizacija Komunističke partije i preostali zatočenici organizirali su bijeg. Iako su sami zatočenici veoma uspješno razoružali stražu unutar logora i oslobodili se, zbog loše organizacije od strane Mjesnog komiteta Zagreba, zatočenike nisu na dogovorenom mjestu dočekale udarne grupe zagrebačkih ilegalaca te su se oni, prepušteni sami sebi i loše naoružani, upustili u borbu s ustašama koje su ih nastojale zarobiti.
Rezime akcije oslobođenja zatvorenika iz Kerestinca bio je poguban. Od zatvorenika koji su razoružali stražare logora jedan je poginuo u sukobu sa stražarima, 31 ih je izgubilo živote i 44 ih je uhićeno u velikoj potjeri koju su ustaše pokrenule. Uhićeni su ubrzo streljani na Dotrščini, a u sukobima s ustašama i redarstvom živote je izgubilo i više komunista koji su trebali izvana napasti Kerestinec. Zbog ovih događaja CK KPJ je u Zagreb poslao svoju komisiju da istraži što se točno dogodilo te su odlučili dodijeliti partijski ukor CK KPH i smijeniti čitav MK Zagreb „zbog grupaštva, antipartijskih ispada prema rukovodstvu KPH i KPJ, neizvršavanja postavljenih zadataka i zbog zločinačkog upropašćenja akcije o oslobođenju ljudi iz Kerestinca”.
Uhićeni bjegunci prije streljanja internirani su u podrumu dvorišne zgrade na adresi Ulica Franje Račkog 9 gdje je godinama nakon oslobođenja Zagreba pronađena u zid urezana poruka: „U ovim prostorijama proživjeli su posljednje svoje časove internirani borci iz Kerestinca, njih 44. Osudu o strijeljanju primili su svi uzdignute glave, jer su znali da umiru za pravednu stvar, za stvar radnog naroda. Živjela Sovjetska Hrvatska.“