AKCIJA
Ideologija i politička trgovina
Donosimo izvještaj s tribine “Promjena imena Trga maršala Tita” održane u utorak, 4. srpnja, u srpskom privrednom društvu „Privrednik“ u Zagrebu, na kojoj su uz moderatora Sašu Kosanovića sudjelovali Žarko Puhovski, Zlatko Hasanbegović i Tvrtko Jakovina.

U utorak 4. srpnja u srpskom privrednom društvu „Privrednik“ u Zagrebu održana je tribina na temu promjene imena Trga maršala Tita. Iako inicijativa za promjenu imena trga postoji i djeluje već dugi niz godina, u zadnjih se mjesec dana to pitanje ponovno aktualiziralo zbog političke trgovine koja je posljedica rezultata lokalnih izbora u Zagrebu. Naime, u zamjenu za promjenu imena trga (koja predstavlja ideološko opravdanje za najobičnije foteljašenje koje će uslijediti), radikalna će desnica u skupštini grada Zagreba podržati jednog i jedinog gradonačelnika Milana Bandića i tako mu osigurati većinu.

Međutim, specifičnost upravo ove tribine u „Privredniku“ jest jedan od sudionika; naime uz sveprisutnog političkog komentatora Žarka Puhovskog te povjesničara Tvrtka Jakovine, cijeli je događaj svojom prisutnošću obogatio i Zlatko Hasanbegović, jedan od najglasnijih zagovornika promjene imena trga, izabranik radikalne desnice u zagrebačkoj skupštini te nova revizionističko-reakcionarna zvijezda na osebujnoj hrvatskoj historiografskoj i političkoj pozornici. I tema i sudionici tako su izazvali popriličan interes ne samo medija već i građana koji su u velikom broju došli poslušati raspravu. Kroz sat i pol koliko je trajala rasprava, tako su se mogle čuti svakakve izjave. Uz Tvrtka Jakovinu koji je davao najsuvislije komentare na cijelu temu, smještajući Tita i Jugoslaviju u povijesni kontekst Drugog svjetskog rata te naglašavajući ključnu ulogu Tita i Komunističke partije u borbi protiv fašizma na ovim prostorima te Puhovskog koji je davao svoje već izlizane i impotentne komentare o totalitarizmima i diktaturama, svakako je najviše reakcija publike izazvao Hasanbegović. Iskazujući svoj antikomunistički stav, koji čini okosnicu njegove političke platforme, Hasanbegović je lamentirao o antidemokratskoj Jugoslaviji i bezbrojnim žrtvama komunističkog terora, istovremeno proglašavajući sebe „liberalnim demokratom od rođenja.“ U tom je smislu zanimljivo kako Hasanbegović kao veliki demokrat i protivnik totalitarizama ne želi dati mogućnost građanima Zagreba da sami odluče o promjeni imena na referendumu.
Iako je bilo zanimljivo poslušati ovu tribinu i raspravu, neovisno o tome što je na njoj sudjelovao i Zlatko Hasanbegović, na kraju nam se nameće jedno pitanje: dokad ćemo dopuštati da razni akteri radi svog osobnog probitka i političke moći blate ostavštinu narodnooslobodilačke borbe, pljuju po pobjedi nad fašizmom koju su izvojevale tisuće i tisuće partizana i ilegalaca te na toj platformi šire i jačaju filoustaške, profašističke sentimente? Nije li vrijeme da ljevica prestane lamentirati nad neaktivnošću državnog aparata koji bi navodno trebao biti suprotstavljen ovakvim tendencijama, iako ih političke elite istovremeno ohrabruju i koriste? Sada nam je više nego ikad potreban snažan i čvrsto organiziran antifašistički front koji će stati u obranu naslijeđa svih onih koji su se u nemogućim uvjetima uspjeli izboriti za slobodu.
Anja Grgurinović