AKCIJA
Predstavljen zbornik “Transformacija rada: narativi, prakse, režimi”
Prošlog tjedna, 14. rujna, u Booksi je održano predstavljanje novog zbornika Instituta za etnologiju i folkloristiku koji se bavi transformacijama u sferi rada u postsocijalističkim dijelovima Europe.

Ovaj zbornik, čiji su urednici Ozren Biti i Reana Senjković, objavljen je u svibnju u sklopu biblioteke Nova etnografija, a uz urednike, zbornik su predstavile recenzentice Tanja Petrović i Andrea Matošević. Zbornik sadrži trinaest znanstvenih radova u kojima autori iz pravne, filozofske i kulturnoantropološke perspektive promišljaju transformaciju rada i zaposlenosti, ponajprije u Hrvatskoj, ali i u drugim zemljama srednjoistočne Europe, odnosno zemljama u kojima je u dvadesetom stoljeću postojao sustav tako zvanog realnog socijalizma.
Na predstavljanju je istaknuto kako zbornik pridonosi širim globalnim raspravama o deindustrijalizaciji i postindustrijskom društvu koje je nužno reaktualizirati u suvremenom kontekstu novih promjena u sferi rada. Međutim, upravo je svojevrstan manjak suvremenosti i temeljni propust koji je načinilo uredništvo. Naime, ni jedan od objavljenih radova ne tematizira platformski rad koji je vjerojatno najvažniji i najproblematičniji novitet u sferi rada u posljednjih petnaestak godina.
Bez obzira na spomenuti propust, zbornik Transformacija rada pruža zanimljiv i, uglavnom, veoma dobro argumentiran pregled transformacija rada koje su se odvijala u tranzicijskom periodu od socijalizma do suvremenog kapitalizma. U tom su kontekstu zanimljivo je da nekoliko radova podriva uobičajeni koncept tranzicije smještajući začetke postsocijalističkih formi rada u socijalistički period.