AKCIJA
150 godina Pariške komune
Prije točno sto i pedeset godina, 18. ožujka 1871. godine, Nacionalna garda i građani Pariza suprotstavili su monarhističkoj Nacionalnoj skupštini i preuzeli vlast u Parizu u svoje ruke.

Nakon poraza Napoleona III. u Francusko-Pruskom ratu na čelo Francuske izabrana je Nacionalna skupština u kojoj su većinu imali pobornici monarhizma. Sastav Nacionalne skupštine bio je odraz konzervativne provincije, ali takve ideje nisu imale potporu velikog dijela građana, posebno onog u velikim gradovima.
Komune, vođene progresivnim idejama socijalizma, komunizma i oštrog otpora rojalizmu, ubrzo su uspostavljene u nekoliko velikih francuskih gradova poput Lyona, Marseillea i Toulousea. Međutim, ustanci u tim gradovima bili su ubrzo ugušeni, a kao jedini centar otpora novoj vladi, koja je sjedišta imala Versaillesu, ostala je Pariška komuna.
Pariška komuna bila je kratkog vijeka. Za čitavog njenog postojanja sam Pariz nalazio se pod opsadom, a vladi odanoj vojsci pošlo je za rukom, nakon tjedan dana krvavih uličnih borbi, konačno zauzeti Pariz 28. svibnja.
Sedam dana uličnih borbi prije pada Komune danas su poznati kao la semaine sanglante, odnosno krvavi tjedan u kojem je živote izgubilo oko 20 000 pobunjenika. Nakon pada Pariške komune u krvavoj su osveti ubijene stotine istaknutih socijalista, komunista i anarhista, a oko 50 000 pristaša Komune bačeno je u tamnice ili protjerano.