AKCIJA
Dostupna ažurirana verzija Kartografije otpora
Na današnji dan, 14. rujna 1941. godine, izvršena je jedna od najvažnijih i najspektakularnijih diverzija u okupiranom Zagrebu, uništenje pošte u Jurišićevoj. Tim povodom, od danas je javno dostupna ažurirana verzija Kartografije otpora!

Kartografija otpora bilježi nekoliko stotina punktova, spojeva lokacija i narativa, koji su imali važnu ulogu u borbi protiv okupacije u Zagrebu u NOB-u. Svaki punkt sadrži opis i sjećanje ili arhivski dokument koji govori o njegovoj povijesti i značaju. Punktovi su tematski određeni, datirani i podijeljeni u slojeve koji odgovaraju razvojnim periodima zagrebačkog pokreta otpora.
Ova web stranica obuhvaća tek manji dio punktova koji su igrali važnu ulogu u povijesti otpora u okupiranom Zagrebu, ali njome se nastoji naznačiti širina tog otpora, njegov općenarodni karakter te povijesna istraživanja ispričati kroz prizmu mikrohistorije i povijesti odozdo. Medij web stranice čini sadržaj dostupnijim, a lociranje otpora na karti Zagreba iz 1944. godine sam sadržaj atraktivnijim. U takvim uvjetima imamo prostora da ispričamo priče malih ljudi koji su zajedno činili antifašistički otpor u Zagrebu tijekom cijelog rata. Pokrenut povodom 70. godišnjice oslobođenja Zagreba od fašizma, projekt “Kartografija otpora” predstavlja pokušaj da se iznesu potisnute političke dimenzije antifašističke borbe te da se intervenira – kako u dominantni diskurs, koji u ključu revizionizma i antikomunizma demonizira partizansku borbu i narodni otpor fašizmu, tako i u onaj liberalno-kulturalistički, koji govoreći o NOB-u prešućuje njegovu neodvojivost od socijalističke revolucije. “Kartografija otpora” istražuje ilegalni Zagreb 1941-45., mreže i organizacije otpora te njihovo utemeljenje u radničkom i partijskom organiziranju tridesetih godina. Web stranica Kartografija otpora izrađena je 2016. godine, a značajno je nadograđena na temelju istraživanja provedenih u drugoj fazi projekta (2020-2022) u kojoj je izdana i knjiga “Kartografija otpora: Zagreb 1941-1945”. Organiziator i voditelj projekta je Rosa-Luxemburg-Stiftung Southeast Europe.
MAZ
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2022. godinu.