AKCIJA
Tribina “Pričajmo o trans iskustvima: javno zdravlje svima!”
Tribina će se održati 25. veljače u 19 sati u prostorijama MAZ-a (ulica Pavla Hatza 16, Zagreb).

Prava trans osoba sve češće su na meti političara, biznismena, liječnika i svih koji svoje viđenje društva žele nametnuti kao normativ, kao “normalno”, kao “prirodno”. Obično to podrazumijevaju forsiranje binarnosti roda i ugnjetavanje svih koji ne pripadaju i ne žele pripadati tim skučenim kućicama patrijarhata.
Zdravstveni sustav nije iznimka jer često zanemaruje i ignorira specifične potrebe i identitete trans osoba.
Znamo da pristup javnoj zdravstvenoj skrbi nije jednak za sve. Znamo da se trans osobe suočavaju se s dodatnim preprekama u ostvarivanju prava na zdravlje, sigurnost i dostojanstven tretman. Znamo da se suočavaju s ozbiljnim izazovima u sustavu javnog zdravstva – od diskriminacije, neadekvatne medicinske skrbi, do predugih čekanja na prijeko potrebne tretmane i zahvate.
Znamo sve navedeno, a na tribini koju uoči 8. marta organiziraju fAKTIV i kolekTIRV produbit ćemo znanje.
Zašto je važno da zdravstvene ustanove poštuju rodnu autonomiju i nude prilagođene medicinske usluge? Što je potrebno da bi trans osobe imale pristup odgovarajućoj zdravstvenoj zaštiti?
Ova i brojna druga pitanja bit će tema tribine na kojoj gostuju Tina Dušek, internistkinja, endokrinologinja i dijabetologinja, Matea Popov, psiholog, te Diana Avdić, izvršna koordinatorica udruge KolekTIRV. Diskusiju će moderirati fAKTIVka Luiza Bouharaoua.
Vidimo se 25. veljače u 19 sati u Mreži antifašistkinja Zagreba (Ulica Pavla Hatza 16 u Zagrebu). Budite dio ove važne diskusije!
Preuzeto s Facebook objave događaja kojoj možete pristupiti OVDJE.
MAZ